Jak w 2020 transportować ponadgabaryty na sto procent! - trans insider

transport nienormatywny

Co można przewieźć poprzez transport ponadgabarytowy?

Mimo iż transport ponadgabarytowy nie jest specjalnie często wykorzystywaną usługą, w niektórych przypadkach i sytuacjach staje się on jedynym sposobem na przewiezienie ładunku. O ile nikt nie miałby proble

Jak w 2020  transportować ponadgabaryty na sto procent! - trans insider transport nienormatywny
mu z przetransportowaniem komputera czy nawet większego zestawu mebli, tak już przewiezienie elementów infrastruktury czy transport maszyn rolniczych wymaga znacznie bardziej szczegółowego zaplanowania i doskonałej organizacji pracy.

Mówiąc o transporcie ponadgabarytowym, w większości przypadków ma się na myśli przewożenie ładunków należących do kilku grup. Są to chociażby: cięższe sprzęty budowlane oraz górnicze, stalowe konstrukcje, infrastruktura (np. wieże), magazyny, hale, linie produkcyjne, zbiorniki oraz urządzenia przemysłowe i wiele innych. Na pierwszy rzut oka transport takich elementów zdaje się być wręcz niemożliwy, ale jak najbardziej można go zrealizować, odkąd transport ciężki przeprowadza się przy pomocy specjalistycznych naczep. Pozwalają one na przewiezienie dosłownie każdego typu ładunku.

Transport ciężki jest bardzo problematyczny jednak

Wiele maszyn rolniczych, ciężkich elementów budowlanych, konstrukcji stalowych, zbiorników, kontenerów, sprzętów górniczych itp. musi być transportowana na znaczne odległości. Transport drogowy dopuszcza przewóz ładunków o ograniczonej długości, szerokości, wysokości i masie. Niektóre maszyny i konstrukcje można rozdzielić na mniejsze elementy, dzięki czemu spełnione zostaną wszystkie wymagania. Niestety nie zawsze jest to możliwe i potrzebny jest tak zwany transport ponadgabarytowy.
Po uzyskaniu uprawnień i odpowiednim zabezpieczeniu ładunku można przewozić elementy przekraczające masę i wymiary wyszczególnione w przepisach. Wymagana jest też do tego specjalistyczna naczepa, która umożliwi bezpieczny przewóz. Transport ciężki jest bardzo problematyczny, jednak przy zastosowaniu współczesnej technologii i nowatorskich rozwiązań staje się coraz łatwiejszy i bezpieczniejszy.
Transport maszyn może wiązać się z ich uszkodzeniem, dlatego muszą one być jak najlepiej zabezpieczone, a ich umieszczenie na naczepie powinno być dobrze przemyślane.

mosty) i następnie dopasować do niej

Transport ponadgabarytowy umożliwia przewożenie m.in. elementów infrastruktury, całych hal i magazynów, ale też skomplikowanych konstrukcji przemysłowych czy nawet części samolotów. Mimo iż wiele firmy zajmuje się nim na co dzień, jest on na tyle skomplikowany, że każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia do konkretnej sprawy. Dobry plan działania staje się w tym przypadku absolutnie niezbędny. To właśnie od jego utworzenia rozpoczyna się każdy taki transport - czy to transport maszyn, czy to transport kadłubów samolotów.

W planie na pewno należy uwzględnić całą trasę, by zawrzeć na niej wszystkie ewentualne przeszkody (np. mosty) i następnie dopasować do niej odpowiedni typ pojazdu. Niektóre, zazwyczaj wyjątkowo ciężkie lub niewymiarowe ładunki mogą też wymagać wprowadzenia pewnych zmian w infrastrukturę drogową, do czego z kolei niezbędne jest uzyskanie odpowiednich zgód. Szczegółowe zaplanowanie poszczególnych etapów pracy to już połowa sukcesu. Bez planu transport ciężki staje się wręcz niemożliwy w realizacji.

Należy to zrobić wcześniej ponieważ ciężarówka

Przewożenie transportu ponadgabarytowego to wyzwanie dla firmy, ale również dla kierowcy, który musi bezpiecznie i w określonym czasie dostarczyć towar pod wskazany adres. Transport ciężki trzeba odpowiednio zaplanować, żeby w czasie jazdy nie zdarzyły się, żadne niespodzianki. Bardzo istotna jest odpowiednia logistyka, ponieważ transport ponadgabarytowy nie może poruszać się po wszystkich drogach, więc zdarza się, że trzeba zaplanować objazdy. Należy to zrobić wcześniej, ponieważ ciężarówka nie w każdym miejscu da radę zawrócić i jeżeli kierowca w ostatnim momencie dowie się, że nie może przejechać, to zlecenie zapewne nie zostanie wykonane na czas i będzie problem z powrotem ciężarówki do bazy.
Transport maszyn wymaga też specjalnych formalności celnych. Wszystko to trzeba zorganizować na tyle wcześniej, żeby kierowca nie miał żadnych problemów z przejechaniem przez granicę. W tej branży przecież bardzo liczy się czas i każdemu zależy na tym, żeby zlecenie zostało wykonane w terminie.